تبلیغات
علـــــــــمی و رزمـــــــــــــی - 2010
چهارشنبه 17 فروردین 1390  02:49 ب.ظ
توسط: کیوان

2010

بزرگترین وجنجالی ترین ماموریتهای 2010

منبع:آفتاب

شنبه ۱۱ دى ۱۳۸۹ ۱۰ : ۰۳ : ۱۷
  ◊   دفعات نمایش : ۳۵    Saturday, Jan 1, 2011 - 05:03:10
بزرگترین و جنجالی ترین ماموریتهای۲۰۱۱ + عکس
بزرگترین و جنجالی ترین ماموریتهای۲۰۱۱ + عکس
سال ۲۰۱۰ شاید در زمینه اکتشافات فضایی سالی پربار بوده اما با کمی انتظار در خواهید یافت سال آینده فضایی بسیار پربارتر و بزرگتر خواهد بود زیرا قرار است در این سال برای اکتشافات روباتیک، ماهواره ای و حسگرهای چند میلیارد دلاری در سامانه خورشیدی بستری مناسب فراهم شود.

سال ۲۰۱۰ شاید در زمینه اکتشافات فضایی سالی پربار بوده اما با کمی انتظار در خواهید یافت سال آینده فضایی بسیار پربارتر و بزرگتر خواهد بود زیرا قرار است در این سال برای اکتشافات روباتیک، ماهواره ای و حسگرهای چند میلیارد دلاری در سامانه خورشیدی بستری مناسب فراهم شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سال آینده کاوشگری جدید به سیاره مشتری فرستاده خواهد شد و مریخگردی با انرژی اتمی بر روی مریخ خواهد نشست، در حالی که از سویی دیگر قرار است سیاره عطارد میزبان اولین ماهواره مصنوعی خود یعنی ماهواره "مسنجر" شود.

کمی نزدیکتر به زمین، ناسا در نظر دارد دو کنترل کننده اقلیمی را در مدار زمین قرار دهد تا حجم ذرات معلق در هوا و نمک موجود در دریاها را محاسبه کنند، اطلاعاتی که برای ارزیابی دلایل و تاثیرات تغییرات اقلیمی بسیار حیاتی به شمار می روند.

همچنین ایستگاه بین المللی فضایی نیز به حسگری مجهز خواهد شد که برای کشف اسرار ضد ماده طراحی و ساخته شده است.

برای مشاهده خلاصه ای از مهمترین و بزرگترین رویدادهای نجومی که قرار است در سال ۲۰۱۱ رخ دهد ادامه این گزارش را به نقل از نشریه دیسکاوری بخوانید:

گلوری (شکوه): ناسا قصد دارد اسکادرانی از فضاپیماهای جدید خود را به فضا پرتاب کند، پروژه ای که آغازگر آن فضاپیمایی به نام "گلوری" خواهد بود، این فضا پیما با هدف مطالعه بر روی دو عنصر حیاتی در سیستم اقلیمی زمین طراحی شده است: میزان انرژی دریافتی از سوی خورشید و نوع و میزان ذرات معلق در اتمسفر زمین.

به گفته "گرگ کوپ" فیزیکدان خورشیدی لابراتوار مطالعات اتمسفری و فضایی در دانشگاه کلرادو با آغاز سیاستگذاری بر اساس اطلاعات به دست آمده از تغییرات جوی، باید بدانیم که چه میزان از این تغییرات قابل کنترل و چه میزان از آن طبیعی است.

قرار است فضاپیمای "گلوری" در تاریخ ۲۳ فوریه سال ۲۰۱۱ از پایگاه فضایی وندربرگ به فضا پرتاب شود.

پیامهایی از عطارد: فضاپیمای مسنجر ناسا باید در تاریخ ۱۸ مارچ ۲۰۱۱ سفر ۶ ساله خود را با مانوری ۱۵ دقیقه ای و جا دادن خود درون مدار عطارد پایان ببخشد.

در صورت موفقیت، "مسنجر" اولین فضاپیمایی خواهد بود که در مدار یکی از درونی ترین سیاره های سامانه خورشیدی به حرکت و مطالعه خواهد پرداخت.

محققان پیش از این طی سه پرواز از نزدیک فضاپیمای مسنجر در حوالی عطارد اطلاعات جالب توجهی از این سیاره به دست آورده اند، از آن جمله می توان به نشانه هایی جدید از فعالیتهای آتشفشانی، اطلاعاتی درباره طوفانهای مغناطیسی سیاره و مواد شیمیایی که توسط بادهای خورشیدی از اتمسفر نازک عطارد به بیرون پرتاب می شوند اشاره کرد.

این مطالعات تنها مطالعاتی پایه و ابتدایی بوده اند و مسنجر طی ماموریت یک ساله اش در سال آینده قصد دارد از سطح و میدان مغناطیسی این سیاره تصویربرداری و نقشه برداری کرده و به محتویات درونی این سیاره پی ببرد.

جستجو برای یافتن یخ در نواحی تاریک قطبی از دیگر اهداف این فضاپیما است. به گفته "شان سولومون" دانشمند ارشد پروژه مسنجر، زمانی که این ماموریت آغاز شود، تصویری کاملا متفاوت از سیاره عطارد به دست خواهد آمد.

جذب پرتوهای کیهانی: زمانی که رقابت بر سر تولید ذرات پر انرژی باشد، قدرتمندترین برخورد دهنده های ذره ای بر روی زمین نیز نمی توانند با قدرت طبیعت رقابت کنند. از این رو ناسا در نظر دارد در ماه آوریل اولین ردیاب ذره ای جهان را در فضا مستقر کند تا از پرتوهای کیهانی طبیعی نمونه برداری کند.

طیف سنج مغناطیسی آلفا یا AMS می تواند به ایستگاه فضایی بین المللی وصل شده و از راه دور و به واسطه تیمی از محققان بر روی زمین کنترل شود.

به گزارش مهر، ساموئل تینگ، برنده نوبل و مسئول این پروژه به همراه تیمی متشکل از بیش از ۵۰۰ فیزیکدان از ۱۶ کشور جهان از سال ۱۹۹۴ تا کنون مشغول مطالعه و بررسی این پروژه هستند.

به طور قطع هزینه و زمانی که ناسا برای اجرای این پروژه صرف کرده است ارزش اثبات شدن وجود جهان ضد ماده موازی را خواهد داشت.

واقعیت این است که دانشمندان خود نمی دانند پس از آغاز ماموریت AMS باید به دنبال چه باشند و یا انتظار کشف چه پدیده ای را از جذب پرتوهای کیهانی داشته باشند.

به گفته "تینگ" با آغاز این ماموریت انسان وارد میدانی کاملا جدید می شود که پیش بینی یافته های احتمالی در آن کاملا غیرممکن است.

نمک زمین: ناسا به همراه آژانس فضایی آرژانتین می خواهند با همکاری یکدیگر ماموریتی را برای اندازه گیری میزان شوری اقیانوسها آغاز کنند، اطلاعاتی که می توان از آن به عنوان قطعه ای گمشده از پازل پیچیده آب و هوای متغییر زمین یاد کرد.

بر اساس برنامه ها فضاپیمای آکواریوس در ماه ژوئن پرتاب خواهد شد و با استفاده از گیرنده های حساس رادیویی ریز موج به صدای طبیعی برخاسته از سوی اقیانوسهای جهان گوش خواهد سپرد زیرا تمرکز نمک در آب اقیانوسها بر روی لرزش آب و صدای ناشی از آن تاثیرگذار است.

به گفته محققان آکواریوس به اندازه ای حساس است که می تواند متوجه افزوده شدن هشت قاشق چایخوری نمک به یک گالن آب شود. دانشمندان امیدوارند با دست پیدا کردن به اطلاعات میزان شوری اقیانوسها بتوانند درک بهتری از ارتباط میان چرخه جهانی آبها و تغییرات آب و هوا داشته باشند.

بازگشت به مشتری: ماموریت فضاپیمای گالیله به سیاره مشتری که از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۳ به طول انجامید، به اندازه سوالاتی که موفق به یافتن پاسخهای آنها شد، در رابطه با بزرگترین سیاره سامانه خورشیدی سوالات جدیدی به وجود آورد، از جمله این سوال که سیاره مشتری چگونه به وجود آمده است؟

در ماه آگوست سال ۲۰۱۱ کاوشگر جدیدی با نام "ژونو" سفری پنج ساله را آغاز خواهد کرد تا در سال ۲۰۱۶ دور جدیدی از مطالعات را بر روی سیاره مشتری از سر بگیرد.

این فضاپیما تلاش خواهد کرد اطلاعاتی را در رابطه با منشاء مشتری، ساختار درونی آن، اتمسفر متراکم و لایه مگنتوسفیر این سیاره به دست آورد.

دانشمندان امیدوارند با دست پیدا کردن به این اطلاعات جدید بتوانند به نشانه هایی از چگونگی شکل گیری سامانه خورشیدی دست پیدا کنند.

آزمایشگاه علمی مریخی: این آزمایشگاه که در سال ۲۰۰۹ به دلیل بروز نقص فنی تنها فرصت خود را برای سفر به مریخ از دست داد، باید در ۲۵ نوامبر ۲۰۱۱ سفر خود را به سوی سیاره سرخ آغاز کرده و ۹ ماه بعد بر روی مریخ فرود بیاید.

دانشمندان تا به حال در مورد مکان فرود آمدن این مریخ نورد تصمیم گیری نکرده اند اما می دانند در جستجوی چه خواهند بود: هدف آنها یافتن این خواهد بود که آیا مریخ هرگز از ساختار مناسب برای ایجاد حیات میکروبی برخوردار بوده است یا نه؟

مریخ نورد "کیوراسیتی" (کنجکاوی) به منظور جمع آوری و بررسی نمونه های خاک و سنگهای مریخی طراحی و ساخته شده است تا بتواند نشانه هایی از مواد مورد نیاز برای شکل گیری حیات را در میان این نمونه ها کشف کند.

انتظار می رود این کاوشگر که انرژی خود را از فرسایش و انحطاط طبیعی پلوتونیوم به دست خواهد آورد برای یک سال کامل مریخی که ۶۸۷ روز است بر روی این سیاره پرسه زده و زمینه ساز ماموریتهای آینده به سوی مریخ شود.

گزارش : خبرگزارى مهر (www.mehrnews.com)
آسمان   |   آژانس‌فضایی‌آمریكا   |   آژانس‌فضایی‌اروپا   |   آژانس‌فضایی‌كانادا   |   آژانس‌‌فضایی‌‌ایتالیا
چاپ بازگشت
بزرگترین و جنجالی ترین ماموریتهای۲۰۱۱ + عکس
بزرگترین و جنجالی ترین ماموریتهای۲۰۱۱ + عکس
بزرگترین و جنجالی ترین ماموریتهای۲۰۱۱ + عکس


  • آخرین ویرایش:شنبه 20 فروردین 1390
نظرات()   
   
unsuitablebelfr56.snack.ws
جمعه 13 مرداد 1396 09:58 ب.ظ
I quite like reading through a post that can make people think.
Also, many thanks for permitting me to comment!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر